Twenty dollars makes a very nice meal for my family of 4, but trying to stretch that $20 for an entire week is very difficult and would include some major food boredom from eating beans and rice every day.
For a nice $20 meal, I can get:
beef roast--$7
8 potatoes--$1.50
1 lb. carrots--$1.50
1 onion--$.40
1 bunch celery--$1.50
spices--pennies
rolls--$2, unless I make my own from scratch for maybe $1
butter or margarine--$.25
---------------
total:about $13
I can make this in the crockpot to feed all 4 of us for a Sunday dinner, with enough left over for supper and for hubby to take for lunch the next day.
Yup... When one starts talking about that level of $$$ choice is not on the menu. It is a lot of starches and a little bit of flavor.
What I normally purchase:
Beef -- whole sirloin roast when on sale, $1.95 per pound, often in 15+ lbs size. Up front costs, but a LOT of meals, from a couple of steaks, two family sized roasts, a pot of soup from the roasting drippings, and some trimmings for a big pot of stew or chili.
Rice -- generic, cheap as it gets, under $2.00 for a couple pound bag.
Veggies -- mostly frozen from neighbors who garden, sometimes purchased on "last day" sales for pennies on the dollar. Cut off the brown spots or use them for the soup.
Potatoes -- harvested for free from the fields while the harvestors are in action. A truck load per day. They keep well for most of the winter and into spring, when what is left is planted in the garden for fresh potatoes when they sprout.
Venison -- harvested locally, price of a license (about $25) and ammo (I handload, so about 5 for $1.00 and it only takes one...) for about 50 lbs.
Pasta -- various types, mostly generic, purchased with coupons or on sale.
Fruit -- local co-op and local trees when possible. Frozen or canned. Fresh is a luxury, but worth it, about $3.00 per week or so in addition to what is in the pantry or freezer.
Chicken -- purchased at under $1.00 per lb. (often $0.59 a pound) or substituted with wild game birds when available (yes, including pigeons).
Ham -- one of the most reasonable of meats from the store. Picnic hams are usually under $2.00 lb.
Beans -- cheap when purchased dry.
That about does it for a low cost menu that will keep one alive.